پارادوکسهای خاورمیانه ایران را تهدید می کند: نفرت به کشور ما پادشاهی های عربی را به اسرائیل نزدیک تر می کند

17:55:46 1398-01-14

اخیرا «اقدامات ضد ایرانی» که در سرتاسر کشور ما از مرزهای غربی سوریه تا عمان ادامه دارد، به وضوح خود را نشان می دهند.

اخیرا «اقدامات ضد ایرانی» که در سرتاسر کشور ما از مرزهای غربی سوریه تا عمان ادامه دارد، به وضوح خود را نشان می دهند. این یک جنبش متحد میباشد که ناشی از این واقعیت است که سلطنت طلبان خلیج فارس، در تنفرشان از ایران، به طور فزاینده ای در حال نزدیک شدن به اسرائیل هستند. خالد بن احمد الخلیفه وزیر امور خارجه بحرین، اخیرا در کنفرانسی درباره خاورمیانه در ورشو گفت که «مبارزه با تهدید از سوی ایران» امروز بیش از مسئله فلسطین مهم است. به گفته وی، درگیری های فلسطینی و اسرائیل مهم ترین مشکل در خاورمیانه برای چندین دهه است. با این حال، جهان مدرن با تهدیدی بزرگتر مانند ایران امروزه مواجه است. مبارزه با تهدید ایران، امروزه مهمتر از مسئله فلسطین شده است. منظور ما مردم ایران نیست، بلکه در مورد رژیم مذهبی فاشیست در تهران سخن می گوییم. الخلیفه گفت: «ما باید با این رژیم مبارزه کنیم که مردم ما را تهدید می کند».


این سخنان از سوی یک وزیر یک کشور کوچک همسایه هرگز بیان نمی شد، اگر عربستان سعودی و ایالات متحده از بحرین حمایت نمیکردند. در حال حاضر روابط نزدیک با اسرائیل جلوی ضدایرانی را بیشتر مرتبط می سازد – زیرا اسرائیل با مصر و اردن اختلافات طولانی خود را حل کرده است و قراردادهای صلح با آتها را امضا کرده است. یعنی از جنوب غربی و جنوب شرقی او خود را تضمین کرده است. تنها سوریه باقی می ماند، جایی که هنوز صلح وجود ندارد و جایی در افق ایران است. در عین حال، دولتهای امارات متحده عربی، عربستان سعودی و بحرین و کمی قطر، با تل آویو در مورد مسائل کلیدی همکاری را آغاز کرده اند. 


ما در اینجا شاهد یک تهدید بزرگ برای ایران هستیم، زیرا اسرائیل قصد خود جهت ایجاد اتحاد با کشورهای عربی علیه کشور ما را پنهان نمی کند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، با موافقت و حمایت از سلطنت های عربی، این را اعلام کرد. علاوه بر این، ترامپ نیز از سراسر اقیانوس با لذت کامل این اقدامات ضد ایرانی را تماشا می کند و در اولین فرصت برای صدمه زدن به تهران تمام تلاش خود را می کند. نه فقط در انتظار فرصت مناسب است، بلکه به طور فعالانه این فرصت را ایجاد می کند! جای تعجب نیست که مایک پمپو وزیر امور خارجه آمریکا، ایران را تهدیدی کلیدی در خاورمیانه نامید. وزیر امور خارجه آمریکا به نتانیاهو وزیر امور خارجه اسرائیل گفت: «بدون روبرو شدن با ایران نمی توانید صلح و ثبات در خاورمیانه برپا کنید. این یک چیز غیر ممکن است.»  
در واقع، این کلمات بار دیگر تأیید می کنند که اسرائیل و کشورهای عربی تحت حمایت ترامپ یک توافق بزرگ انجام میدهند. و این بار دیگر تور گرانقدر خاورمیانه را که در پایان سال گذشته توسط دونالد ترامپ ساخته شده بود، ثابت می کند؛ چرا که در آن زمان رئیس کاخ سفید در حمایت از ایجاد اتحاد ضد ایران از اسرائیل و شرکای عرب ایالات متحده سخن گفت. و این فشار سخت، به نوبه خود، شرایطی را برای مسابقه تسلیحاتی در منطقه و رشد تنش در کل خاورمیانه ایجاد می کند.


اما این سناریو در حال تبدیل شدن به واقعیت است - در رسانه های اسرائیلی اطلاعات وجود دارد که اسرائیل شروع به فروش نرم افزار برای حملات سایبری و نظارت از طریق شبکه های اجتماعی و تلفن های همراه به همسایگان عرب خود است. بنیامین نتانیاهو نیز از عمان بازدید کرده است. الی کوهن وزیر اقتصاد اسرائیل، دعوت رسمی برای بازدید از بحرین برای شرکت در یک کنفرانس در زمینه فن آوری و نوآوری دریافت کرده است. وی همچنین ابراز تمایل به بهبود روابط با اسرائیل و سودان کرده است. 


علاوه بر این، تجزیه و تحلیل رسانه ها در کشورهای عربیبه ویژه عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی، نشان می دهد که مردمشان به این فکر می کنند که ارتباط با اسرائیل سودآور است. در اینجا می توان سخنان بنیامین نتانیاهو را بیاد آورد که وی اشاره کرده بود که اسرائیل برای همکاری با کشورهای عربی خلیج فارس در زمینه فناوری و امنیت به منظور گسترش اتحاد ضد ایران، آماده است. وی در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار امیدواری کرد که «به زودی زمانی خواهد فرا رسید که اسرائیل بتواند عرصه جهان، دنیای رسمی را فراتر از مصر و اردن، به دیگر همسایگان عرب ما گسترش دهد». 


به هر حال، در پشت همه این ها نه تنها منافع سیاسی بلکه منافع اقتصادی ایالات متحده و اسرائیل (که ترامپ دارای روابط تجاری بزرگ با کارآفرینان یهودی دارد) وجود دارد. به ویژه تل آویو فعالانه پیشنهاد پروژه «راه صلح منطقه ای» را برای ایجاد یک راه آهن که مدیترانه را به منطقه خلیج فارس متصل می کند را می دهد که توسط ایالات متحده حمایت می شود. ترامپ امیدوار است که پادشاهی های عرب خلیج فارس از پروژه های اقتصادی حمایت خواهند کرد که به اردن، مصر، اسرائیل، عربستان سعودی و فلسطین پیوند پیدا خواهند کرد. در عین حال، پول برای فلسطینی ها باید در عوض به رد مقاومت مسلحانه و به رسمیت شناختن اسرائیل داده شود.


اولین چلچله ها در حال حاضر وجود دارد - قاهره در مذاکرات سیاسی با جناح های فلسطینی است و قطر پول برای پرداخت برق و دستمزد به ساکنان نوار غزه می دهد. همچنین- مشارکت ورزشکاران اسرائیلی در مسابقات در امارات متحده عربی و قطر نیز موجود است. برای اولین بار در یک کشور عربی که روابط دیپلماتیک با اسرائیل ندارد، سرود اسرائیلی صدق می کند و پرچم اسرائیل بالا می رود، دز حالی که اخیرا مقامات امارات در همان وضعیت از اجرای نمادهای رسمی اسرائیل خوداری کرده بودند...


برای کشور ما، وضعیت پیچیده تر می شود، زیرا ما دارای متحد در منطقه نیستسم. سوریه در حال خراب شدن است و نیاز به یک دهه برای توسعه دارد. یمن هم در همان وضعیت می باشد. چین و روسیه دور هستند. پاکستان یک دوست است، اما او خودش با هند مشکلات بزرگی دارد. در این وضعیت، مقامات ما می توانند، تنها به تحقیر مقامات امارات و قطری که به «حقوق مردم فلسطین» خیانت می کنند و چشم خود را به مسئله حل نشده فلسطین می بندند، تکیه کند. تلاش برای ایجاد اختلاف بین اسرائیل و سلطنت های عربی شاید حرکت هوشمندانه ای باشد. اما آیا مقامات ما قادر به انجام آن خواهد بود.  پشتیبانی ایالات متحده در این زمینه بسیار بزرگ است. جنبش خطرناک جدید ضد ایران در حال تبدیل شدن به یک تهدیدی بزرگتر است؛ مقامات ما باید برای نابودی این تهدید به کار خود ادامه دهند. در غیر این صورت، تهدید در مرزهای ما منجر به تضعیف قابل توجهی از موقعیت ایران در سوریه و فلسطین خواهد شد و از این رو به ضعف نفوذ در کل خاورمیانه خواهد شد. 

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]