ایران؛ دومین کشور آلوده به مین در دنیا

16:14:56 1398-01-15

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرنامه پیک ایران، لیلا علی کرمی وکیل دادگستری در سایت بی بی سی فارسی می نویسد:

کابوس مین، سی سال پس از پایان جنگ

ایران دومین کشور آلوده به مین در دنیا است. در نشست اسفند ماه ۱۳۹۷، رییس مرکز مین زدایی یادآور شد که چهل و دو هزار کیلومتر مربع از خاک ایران در جنگ ایران و عراق به انواع مین و مواد منفجره آلوده است و این کشور بزرگ ترین قربانی است.

هر ساله تعداد زیادی از شهروندان ایرانی قربانی مهمات منفجر نشده باقی مانده از جنگ می شوند. در سال گذشته شصت و یک نفر در اثر انفجار مین و سایر مهمات منفجر نشده باقی مانده از جنگ کشته یا مجروح شدند، که پنج نفر از این افراد کودک بودند. سیزده نفر از این افراد، کشته شده و چهل و هشت نفر، مجروح شدند که این افراد عمدتا عضوی از اعضای بدنشان را از دست دادند. از تعداد قربانیان سال ۱۳۹۷، پنجاه نفر شهروند، چهار نفر نظامی و هفت نفر مین روب بوده اند.

روز ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷ «سعید نیازی» به همراه خانواده اش در حال کوچ به منطقه ییلاقی همدان بودند، که در غرب کرخه مین زیر پای این پسر ۹ ساله منفجر شد. دست سعید از مچ قطع شده است و دید چمانش نیز رفته است. در حال حاضر پزشکان در تلاش هستند که چشمانش را تا جایی که می شود حفظ کنند با این امید که حداقل بینایی این کودک برگردد.عصر روز ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ «سعیده چنانی» دختری ۱۵ ساله در منطقه «دشت عباس» شهرستان دهلران در اثر انفجار جانش را از دست داد. چند ماه پیش در ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷ پسری ۱۲ ساله به نام «محمد امین قالبی حاجیوند»، درست در منطقه ای که اخیراً سعید زخمی شده است، جان خود را از دست داد. او هم از عشایر بود. در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ بود که «شایان فرجی» پسری ۱۲ ساله در راه برگشت از مریوان به سنندج وقتی برای استراحت در کنار جاده توقف کرده بودند، در اثر انفجار مین دو دست و چشمهایش را از دست داد.

در زمینه آگاهی رسانی از خطرات مین اقداماتی صورت گرفته اما نکته قابل تامل، کمیت و کیفیت کارهای انجام شده است. اکثر این اقدامات به صورت مقطعی انجام شده و تداوم نداشته و مهمتر آنکه همه مناطق را تحت پوشش قرار نداده، هنوز روستا‌ها و مناطقی هستند که ابتدایی‌ترین آموزش در چگونگی‌ مواجه با مین را ندیده اند.

کنوانسیون «منع مین» کشورهای عضو را به همکاری در پاکسازی، کمک به مصدومان مین و بازگرداندن آنها به جامعه دعوت می‌کند. معاهده منع مین و کنوانسیون مهمات خوشه ای دو سند بین المللی مهم هستند که بر اساس مفاد آنها کشورهای عضو، متعهد به همکاری با قربانیان مین و یا سایر مهمات منفجر نشده باقیمانده از جنگ شده اند. در راستای اجرای این دو سند برنامه های کاری کارتاگنا و وینتیان به طور مشخص تعهداتی را برای کشورهای عضو در راستای بهبود کیفیت زندگی قربانیان مین و یا سایر مهمات منفجر نشده باقیمانده از جنگ در نظر گرفته اند. علاوه بر این اسناد، کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت، جامع ترین چارچوب را برای رسیدگی به نیازمندی ها و حقوق تمام افراد دارای معلولیت، به ویژه قربانیان مین و سایر مهمات منفجر نشده باقیمانده از جنگ، وضع نموده است.

اگر چه ایران همواره خود را پشتیبان اقدامات ملی، منطقه ای و بین المللی در حوزه پاکسازی مناطق آلوده به این مهمات دانسته، اما به کنوانسیون منع مین و کنوانسیون مهمات خوشه ای نپیوسته است و از این رو می توان ادعا کرد که در این حوزه تعاملی شایسته با جامعه جهانی ندارد.

REALIRAN.net