آمریکا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

09:05:50 1398-01-20

رئیس جمهوری آمریکا سپاه پاسداران را "ابزار اصلی دولت ایران برای هدایت و به‌کارگیری فعالیت‌های تروریستی خود در دنیا" دانست.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرگزاری بی بی سی، ایالات متحده آمریکا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گرووهای تروریستی قرار داده است.

قرار است ظرف یک هفته آینده، جزئیات تحریم‌های ناشی از قرار گرفتن سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام شود.

این تصمیم را دولت آمریکا یک روز پیش از "روز پاسداران" اعلام کرده است.

آقای ترامپ در بیانیه خود گفت این تصمیم با هدایت وزارت خارجه آمریکا بوده و "این واقعیت را به رسمیت شناخته که ایران نه فقط دولتی حامی تروریسم است بلکه سپاه پاسدران فعالانه در تامین بودجه آن نقش دارد و از تروریسم به‌عنوان ابزاری دولتی استفاده می‌کند".

در این بیانیه، رئیس جمهوری آمریکا سپاه پاسداران را "ابزار اصلی دولت ایران برای هدایت و به‌کارگیری فعالیت‌های تروریستی خود در دنیا" دانست.

این اولین بار است که آمریکا یک نیروی نظامی رسمی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد.

رسانه‌های آمریکا پیشتر گزارش داده بودند که پنتاگون (فرماندهی وزارت دفاع) و سیا (سازمان اطلاعات مرکزی) مخالف این تصمیم دولت آمریکا بودند و در خصوص عملیات نیروهای ایرانی علیه آمریکا هشدار داده بودند.

موافقان این تصمیم در دولت آمریکا بر این باورند که به سبب دخالت گسترده سپاه در اقتصاد ایران، این تصمیم، تجارت اروپا با ایران را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

به فاصله کوتاهی پس از آنکه آمریکا سپاه را در فهرست تروریستی قرار داد، شورای عالی امنیت ملی ایران نیز دولت ایالات متحده را"حامی تروریسم" ونیروهایش درغرب آسیا را "گروه تروریستی" معرفی کرد.

وزیر خارجه آمریکا: خون سربازان آمریکایی روی دست سپاه است

بلافاصله پس از انتشار این بیانیه، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری حاضر شد و گفت "نفرات سپاه انقلابی نیستند، دزد هستند. مسئولان فاسدی هستند که از قدرتشان سوءاستفاده کردند".

او گفت "خون سربازان آمریکایی روی دست سپاه است".

به گفته وزیر خارجه آمریکا "سپاه و دولت ایران اقدامات تروریستی در دنیا انجام می‌دهند" و اضافه کرد "قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه با روش‌های خشن می‌خواهد انقلاب ایران را صادر کند".

برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز در این کنفرانس آقای پمپئو را همراهی می‌کرد.

به باور آقای هوک، قرار دادن سپاه ایران در فهرست تروریستی "سرکوب‌ها علیه مردم ایران را کاهش می‌دهد".

او گفت: "این رژیم، رژیم فرقه مرگ است."

مقامات ارشد آمریکایی گفته بودند دونالد ترامپ رئیس جمهوری همواره بر این اعتقاد بوده است که سپاه پاسداران بایستی به عنوان "یک سازمان تروریستی" شناخته شود.

با این حال به گزارش روزنامه "وال استریت ژورنال" بعضی مقام های پنتاگون از جمله ژنرال جو دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش نسبت به عاقبت این تصمیم برای امنیت نیروهای آمریکایی ابراز نگرانی کرده اند.

این مقام های نظامی هشدار دادند که تروریست دانستن سپاه پاسداران می تواند باعث تحریک خشونت علیه نیروهای آمریکایی در خاورمیانه شود بی آنکه تاثیری جدی بر اقتصاد ایران داشته باشد.

استقبال نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ضمن استقبال از تصمیم آمریکا گفت که این "به نفع کشورهای ما و کشورهای منطقه است."

آقای نتانیاهو که برای پیروزی مجدد در انتخابات عمومی روز سه شنبه تلاش می کند در توییتر به زبان عبری نوشت که آقای ترامپ "یکی دیگر از درخواست های مهم مرا اجابت کرد."

او گفت: "ما به همه شیوه ها به همکاری با یکدیگر علیه رژیم ایران که کشور اسرائیل، ایالات متحده و صلح جهانی را تهدید می کند، ادامه خواهیم داد."

REALIRAN.net