گفت‌وگوی ترامپ با محمد بن سلمان درباره ایران و نقش عربستان در خاورمیانه

09:28:52 1398-01-21

کاخ سفید اضافه کرده است: آنها در خصوص نقش حساس عربستان سعودی در تضمین ثبات در خاورمیانه، تداوم فشار حداکثری علیه ایران و اهمیت مسائل حقوق بشری صحبت کردند.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، کاخ سفید روز سه شنبه ۲۰ فروردین اعلام کرده است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در خصوص ایران و مسائل مرتبط با حقوق بشر صحبت کرده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: دونالد ترامپ گفت‌وگوی سازنده‌ای با محمد‌بن سلمان داشت.

کاخ سفید اضافه کرده است: آنها در خصوص نقش حساس عربستان سعودی در تضمین ثبات در خاورمیانه، تداوم فشار حداکثری علیه ایران و اهمیت مسائل حقوق بشری صحبت کردند.

کاخ سفید جزئیات بیشتری از این تماس تلفنی ارائه نکرده است.

در حالی این گفت‌وگوی تلفنی انجام شده است که وزارت خارجه آمریکا روز گذشته ۱۶ شهروند سعودی را به دلیل «نقش آنها» در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد ولیعهد عربستان، در فهرست ممنوع الورودی‌ها به ایالات متحده قرار داد.

همچنین دونالد ترامپ روز گذشته کلیت سپاه پاسداران را در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» وزارت امور خارجه این کشور قرار داد.

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا، سپاه پاسداران «ابزار اصلی حکومت ایران در راستای هدایت و اجرای کارزار بین‌المللی تروریسم است».

تقدیر از السیسی

در همین حال، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز سه شنبه در دیدار عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، از نقش مصر در منطقه تقدیر کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید، مایک پومپئو در دیدار با عبدالفتاح السیسی بار دیگر بر قدرت و اهمیت روابط آمریکا و مصر تاکید کرد. وزیر امور خارجه پومپئو از رئیس جمهوری عبدالفتاح السیسی به دلیل نقش مصر در پیشبرد امنیت، ثبات منطقه و از جمله مبارزه با تروریسم و مقابله با نفوذ مخرب ایران تقدیر کرد.

مقام‌های آمریکایی ایران را متهم می‌کنند که ثبات در منطقه را برهم می زند.

مایک پومپئو روز گذشته گفته بود که استفاده از تروریسم به محور سیاست خارجی حکومت ایران بدل شده است.

این در حالی است که به دنبال تصمیم دونالد ترامپ برای قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست «سازمان های تروریستی خارجی»، شورایعالی امنیت ملی ایران روز دوشنبه و پیش از تصویب آن، اعلام کرده بود «فرماندهی مرکزی آمریکا» در غرب آسیا «موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.

در همین حال ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز سه شنبه با اشاره به این اطلاعیه اعلام کرد که نیروهای نظامی ایران با ارتش آمریکا « به‌عنوان تروریست» برخورد خواهند کرد.

REALIRAN.net