آیا خود ترامپ ائتلاف ضد ایرانی را تجزیه می کند؟

02:48:53 1398-01-22

آیا شراکت ایران با عربستان سعودی امکان پذیر است؟ اگر پیش از این کسی این سوال را از من می پرسید، مثل دیوانه نگاهش می کردم. اما زمانه تغییر می کند و وضعیت نیاز به گام های جدید دارد.

آیا شراکت ایران با عربستان سعودی امکان پذیر است؟ اگر پیش از این کسی این سوال را از من می پرسید، مثل دیوانه نگاهش می کردم. اما زمانه تغییر می کند و وضعیت نیاز به گام های جدید دارد. اما هم اکنون همانطور که می بینیم، مقامات عربستان سعودی احتمال امتناع از دلار در معاملات نفتی را بررسی می کند، همانطور که پست نتانیاهو در اسرائیل نضعیف شده، ترامپ سعی دارد بازی های نفتی انجام دهد، به این دلیل بنظر من، همه چیز امکان پذیر است.


اکنون، عربستان سعودی می خواهد بر ایالات متحده و به ویژه بر ترامپ و سیاست های ضد اوپک وی، تحت تاثیر قرار دهد. مقامات عربستان سعودی که مسئول بخش انرژی این کشور هستند، چندین ماه به طور خصوصی مذاکراتی با بعضی از شرکای اوپک و اعضای اداره کاخ سفید در مورد جایگزین ارز دیگر به جای دلار در فروش نفت، انجام می دهند. بنابراین، پادشاهی می خواهد از این طریق فشار بر ایالات متحده که میتواند قانون ممنوعیت کارتل را تصویب کند، داشته باشد. در این صورت، کشورهای عضو اوپک ایمنی خود را از دست می دهند و می توان علیه آنها تقاضای انحصار پرونده های حقوقی را ارائه داد. در این شرایط، این سازمان تقریبا از بین خواهد رفت. 


دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا فعالانه مخالف افزایش قیمت نفت از طریق کاهش تولید، است. در آستانه انتخابات آینده ریاست جمهوری، وی نیاز به نفت ارزان دارد.  اما اگر عربستان سعودی تصمیم خود را بگیرد و نفت عربستان به بازارها عرضه شود و با یورو، ین، پوند یا یوان به فروش برسد، خریداران آن علاقه مند به جمع آوری آنها خواهند بود. این نیز به ناچار منجر به این می شود که دلار با خطر از دست دادن وضعیت فعلی خود به عنوان اصلی ترین ذخایر ارز جهانی، روبرو خواهد شد و ایالات متحده از فرصت تحت فشار قرار دادن برخی از کشورها از طریق تحریم های مالی محروم خواهد شد. 


برای ما چیز دیگر مهم است- دومین سلاح مخفی سعودی ها علیه ترامپ! به ویژه، عربستان سعودی می تواند تمام بدهی های ملی ایالات متحده متعلق به آن را بفروشد که امروز برابر با 160 میلیارد دلار است. در این صورت نرخ ارز آمریکا نیز سقوط خواهد کرد و بازده اوراق بهادار دولتی افزایش خواهد یافت که منجر به گرایش بیشتر به بازار آمریکا خواهد شد.


آیا ترامپ این تهدید فرضی را درک می کند؟ احتمالا درک می کند و اما بنظر وی، ریاض از این طریق برای فشار آوردن بر موقعیت وی تلاش می کند و می خواهد خود را به عنوان مهمترین متحد اعلام کند. احتمال این وجود دارد. اما ترامپ درک نمی کند که وی با گام های خود در حال نابود کردن ائتلاف ضد ایرانی را که به سختی و با دقت به وجود آورده، است.  در واقع، علاوه بر سعودی ها در اسرائیل، حزب مرکز «احزاب کاهول-لانان» به ریاست بنی گانز رئیس سابق ستاد کل ارتش اسرائیل، در انتخابات مجلس اسرائیل در رده های اول قرار گرفته است. انتظار می رود که پس از انتخابات پارلمان، ریو ریویلن رییس جمهور اسراییل پس از مشورت با نمایندگان احزاب انتخاب شده در کنست، یکی از معاونان را به تشکیل یک دولت جدید در هفته آینده تعیین کند. خود بنی گانتز پیروزی خود در انتخابات مجلس را اعلام کرده است و این می تواند یک تغییر جدی در موقعیت این کشور در رابطه با ایران باشد.


روابط ایالات متحده با ترکیه نیز بسیار ناپایدار است - مایکل پومپو دومین نیرومند ترین ارتش در ناتو و وزیر امور خارجه آمریکا، قبلا به مقامات ترکیه اطلاع داده است که بعد از اعزام سیستم موشکی ضد هوایی C-400 روسیه، آنکارا دیگر قادر به شرکت در برنامه برای ایجاد و به دست آوردن نسل پنجم نسل بمب افکن F-35 نخواهد بود. این در واقع یک شکاف بین آنکارا و واشنگتن است. و این مشکل بزرگ تر خواهد شد- مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، تصمیم آمریکا مبنی بر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اعنوان یکی از سازمان های تروریستی را مورد انتقاد قرار داده است. وی گفت: «چنین تصمیمی منجر به بی ثباتی در منطقه خواهد شد». 


همانطور که می بینیم، یک موقعیت کاملا جدید در وضعیت ژئوپلیتیکی منطقه وجود دارد. بله، اختلاف با ایالات متحده به تنهایی سعودی ها را به کشور ما نزدیک نخواهد کرد، در اسرائیل همه چیز می تواند تغییر کند و واشنگتن به طور ناگهانی می تواند به ترکیه اجازه خرید C-400 را دهد. بله، شاید هم ما تضادهای شدید و جدی را مشاهده نمی کنیم. اما ایران به این واقعیت نیاز دارد که دلیلی برای اختلافات وجود دارد و ما باید از این مزیت استفاده کنیم. مقامات ما باید از این فرصت کوچک جهت نابود کردن ائتلاف ضد ایرانی ، استفده کنند. 


این به ما خیلی کمک خواهد کرد. اولا، انتخابات بعدی ریاست جمهوری ایالات متحده دور نیست و مبارزه حاد خواهد بود. دوم اینکه، سعودی ها در تلاش برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت منطقه ای، دیر یا زود با ایالات متحده رو در رو خواهند شد، زیرا نمی توانند ایران را نابود کنند. جنگ در منطقه به معنای فاجعه ای برای همه است. اگر در مرز کنونی ایران بتواند از تناقض ها موجود میان سعودی ها و ایالات متحده، از آشفتگی سیاسی در اسرائیل و همچنین از روابط سرد بین آنکارا و واشنگتن، استفاده کند، می تواند چشم اندازهای مهمی را بدست آورد. اگر ما در این وضعیت با روسیه، پاکستان و چین همکاری کنیم که دارای منافع خاص خود در منطقه هستند و موقعیت خود را در نظر بگیرند، پس چشم اندازهای بهتری بدست خواهیم آورد. بنابراین اکنون همه چیز دست مقامات ما، سیاستمداران، ارتش است - این فرصتی است برای اثبات خود که باید از آن استفاده کنند. 

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]