کاخ سفید: ایالات متحده به معافیت‌های نفتی مشتریان ایران پایان می‌دهد

17:33:39 1398-02-02

کاخ سفید در عین حال تاکید کرده که بازارهای نفت همزمان با پایان دادن به معافیت‌های مشتریان نفتی ایران در ثبات به سر می‌برند.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، لحظاتی پیش از نشست خبری مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، درباره تصمیم واشینگتن به عدم تمدید معافیت‌های نفتی مشتریان ایران، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده به این معافیت‌ها پایان می‌دهد.

کاخ سفید می‌گوید دونالد ترامپ تصمیم گرفته است معافیت‌ برخی کشورها از تحریم‌ها برای واردات نفت از ایران را که در ماه مه به پایان می‌رسد تمدید نکند.

این بیانیه که روز دوشنبه دوم اردیبهشت منتشر شد، می‌افزاید: ایالات متحده، عربستان سعودی و امارات متحده عربی «توافق کرده‌اند که همزمان با خارج کردن نفت ایران از بازار، اطمینان ایجاد کنند که تقاضای جهانی در این زمینه برآورده خواهد شد».

کاخ سفید در عین حال تاکید کرده که بازارهای نفت همزمان با پایان دادن به معافیت‌های مشتریان نفتی ایران در ثبات به سر می‌برند.

در این بیانیه تصریح کرده است: «دولت ترامپ و متحدان ما مصم هستند تا کارزار فشار پایدار و حداکثری علیه ایران را برای پایان دادن به فعالیت بی‌ثبات‌کننده این رژیم که ایالات متحده، شرکا و متحدان ما و امنیت خاورمیانه را تهدید می‌کند پایان دهند».

دولت ترامپ ۱۸ اردیبهشت پارسال از توافق شش قدرت هسته‌ای با ایران خارج شد و دو دور تحریم‌های معلق شده تهران در نتیجه برجام را بازگرداند که امور نفتی، بانکی و کشتیرانی را شامل می‌شود.

آمریکا پس از بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران، به هشت کشور به مدت شش ماه معافیت داد تا خرید نفت ایران را به طور محدود ادامه دهند.

این کشورها شامل چین، ترکیه، هند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، ایتالیا و یونان بودند، اما تایوان، ایتالیا و یونان به رغم داشتن معافیت، نفتی از ایران نخریدند. این معافیت در ماه نوامبر پارسال بار دیگر تمدید شد ولی روز دوم ماه مه (۱۲ اردیبهشت)‌ به پایان می‌رسد.

در همین حال، خالد الفالح وزیر انرژی عربستان بلافاصله پس از بیانیه کاخ سفید اعلام کرد که کشورش از نزدیک بازار نفت را دنبال می‌کند.

‎آمارهای رویترز نشان می‌دهد حمل محموله‌های نفتی از بنادر ایران به سمت کشورهای مشتری در ماه گذشته (مارس) به زیر نیم میلیون بشکه در روز رسیده‌ است.

معمولاً یک هفته تا یک ماه طول می‌کشد که نفت ایران به دست مشتریان خود در ترکیه، هند، چین، کره جنوبی تا ژاپن برسد، بنابر این انتظار می‌رود دریافت نفت ایران توسط این کشورها در ماه جاری، آوریل، به‌شدت سقوط کند.

این معافیت‌ها به این دلیل داده شدند تا کشورهای واردکننده نفت از ایران فرصت کافی برای جایگزینی آن داشته باشند و همچنین از ثبات در بازار نفت اطمینان حاصل شود.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که افزایش تولید از سوی سایر کشورها باعث شده است که خارج شدن نفت ایران از بازار امکان‌پذیر شود.

ایالات متحده بارها گفته بود که هدفش به صفر رساندن صادرات نفت ایران است. کاخ سفید در بیانیه روز دوشنبه خود بار دیگر تکرار کرد که «این تصمیم در راستای به صفر رساندن صادرات نفتی ایران است تا از دسترسی رژیم آن به منبع اصلی درآمدش محروم شود».

REALIRAN.net