ترامپ یک ضربه دیگر زد: ایران چه پاسخی خواهد داد؟

10:25:33 1398-02-04

ایالات متحده همچنان به ایران حمله می کند. به عنوان یک شخص که تاریخ نظامی را خوب می داند، این به من یادآوری می کند که این تاکتیک های آمریکا، تاکتیک های پرش قورباغه ای که ارتش این کشور در طول جنگ جهانی دوم در اقیانوس آرام استفاده می کرد، است.

ایالات متحده همچنان به ایران حمله می کند. به عنوان یک شخص که تاریخ نظامی را خوب می داند، این به من یادآوری می کند که این  تاکتیک های آمریکا، تاکتیک های پرش قورباغه ای که ارتش این کشور در طول جنگ جهانی دوم در اقیانوس آرام استفاده می کرد، است. آنها یک جزیره را بعد از دیگری از ژاپن می گرفتند، به نظر می رسید که آمریکایی ها از یک قلعه به سمت دیگری پرش می کردند، سرزمین های امپراتوری ژاپن را به دست می گرفتند و به پیروزی خود نزدیک تر می شدند. 


به نظر می رسد که ترامپ به عنوان یک فارغ التحصیل از آکادمی نظامی تصمیم گرفته است به همان شیوه عمل کند. او به طور واضح از تهاجم نظامی و مقابله مستقیم با ایران می ترسد اما او به طور واضح جنگ با ایران را به صورت مالی انجام می دهد. علاوه بر این، این جنگ شدیدتر و شدیدتر، بزرگتر و متنوع تر می شود. خبر دیگری از این سری این هفته این بود که کاخ سفید هشت کشور را از خرید نفت ایران ممنوع خواهد کرد. واشنگتن پست با اشاره به یک منبع در وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «واشنگتن دیگر قصد ندارد با کشورهای وارد کننده نفت ایران دیدار کند».


در عین حال، کاخ سفید مطمئن است که "شوک در بازار نفت" در ارتباط با رویدادهای آینده باید حداقل باشد. اولا، عرضه در حال حاضر بیش از تقاضا است. ثانیا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی متعهد شده اند که سهم ایران را جبران خواهد کرد. با توجه به این که سه کشور (یونان، ایتالیا و تایوان) در حال حاضر واردات نفت ایران را به صفر کاهش داده اند و پنج تن دیگر (هند، چین، جمهوری کره، ترکیه و ژاپن) باید از 2 ماه مه میلادی این کار را انجام دهند، وضعیت ما بسیار پیچیده است.


تقریبا ساده لوحانه است که انتظار داشته باشیم که همه این کشورها در برابر دیکتاتوری ایالات متحده و ترامپ بایستند. در واقع، در صورت امتناع از دستورات واشنگتن، اقدامات شدید علیه آنها صورت خواهد گرفت. علاوه بر این، این وضعیت از این واقعیت تشدید می شود که ترامپ در واقع می خواهد با یک تیر دو نشانه بزند- آمریکا می خواهد ایران را از پول نفت محروم کند و این پول را به نزدیکترین متحدان خود در خاورمیانه یعنی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی انتقال دهد. بنابراین از این طریق، خطرناک ترین رقبای ژئوپلیتیکی ما در منطقه - عربستان سعودی - بسیار قوی تر خواهد شد و می تواند مرزهای غربی و جنوب غربی را تهدید کند.


و در اینجا نیز باید به یاد آورد که ترامپ طرح فوق العاده بلند پروازانه ای برای ایجاد یک ائتلاف عالی ضد ایران در خاورمیانه دارد، از جمله اسرائیل، عربستان سعودی، پادشاهی های عربی منطقه ... طبیعتا این یکی از راه های ایجاد و تقویت آن است. اما ترامپ تاجر است و پول آمریکا را به عنوان یک تاجر واقعی قصد خرج کردن ندارد. چنین فرصت پیش آمده- برای تضعیف ایران و تقویت عربستان سعودی! علاوه بر این، این امر نه تنها منافع سیاسی، بلکه همچنین اقتصادی این کشور را نیز توسعه می دهد. پس از همه، در حال حاضر سعودی ها در حال خرید یک دسته سلاح دیگر از ایالات متحده هستند، اما چه چیزی می تواند برای ترامپ بهتر از این باشد؟ 


همچنین دو سال قبل از انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا از لحاظ ژئوپولیتیک این میتواند بهترین اتفاق برای ترامپ باشد. زیرا اگر ترامپ موفق شود یونان، ایتالیا، تایوان، هند، چین، کره جنوبی، ترکیه و ژاپن را به اراده خود به طور کامل تابع کند، این به معنای سقوط سیاست خارجی ایران که هدف آن تنوع عرضه نفت و گاز به بازارهای خارجی است، خواهد بود. 


و در اینجا بسیار جالب است که بپرسیم - آیا دولت ما یک طرح متفکرانه و روشن برای مقابله با تمام این تلاش های ترامپ دارد؟ البته مسلما، عباس موسوی نماینده وزارت امورخارجه ما گفت که ایران پس از تصمیم ایالات متحده در رابطه با حذف سایر کشورها از تحریم ها برای خرید نفت ایران، اقداماتی انجام خواهد داد.  موسوی گفت: «در رابطه با تصمیم آمریکا، تهران با شرکای خارجی خود مشورت کرد و نتایج آن در هنگام تصمیم گیری بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت. ایران به زودی تصمیمات لازم را در این مورد می گیرد و آن را اعلام می کند». 


این بیانیه بسیار مبهم به نظر می رسد، زیرا چیزی را توضیح نمی دهد و حتی امیدی برای آینده در آن نیست. در اینجا فقط دو گزینه وجود دارد - یا مذاکرات پشت صحنه با کشورهای ذکر شده در بالا انجام می شود و ما موفق به فروش نفت می شویم یا آنها به طور کامل از نفت ایران امتناع خواهند کرد. گزینه سوم نیز وجود دارد - به عنوان مثال، کشورهای مستقل در سیاست خارجی، مانند چین، ترکیه و به میزان کم هند که از روسیه حمایت می کند، دستورات ایالات متحده را می توانند نادیده بگیرند و همچنان به خرید نفت از ما ادامه دهند. بنظر من که این مسئله اقتصادی نیست - زیرا در صورت تمایل، ریاد می تواند نفت را ارزان تر به فروش بگذارد، به ویژه برای آسیب رساند به ایران! این یک سؤال سیاسی است - از آنجاییکه چین مایل به اجرای خواسته های ترامپ که هم اکنون با ترکیه و به ویژه با روسیه دارای مشکلات جدی است، نیست. 


این به ما دقیقا شانس سیاسی برای مخالفت با فشارهای ترامپ می دهد. این امکان پذیر است - زیرا ایالات متحده قوی است، اما توانا نیست. بر این اساس، اگر ما سیاست خارجی فعالانه را دنبال کنیم و به شرکای خود راه های جدید عرضه و پرداخت آن را ارائه دهیم (مثلا با یوآن، روپیه، لیرا ترکیه و غیره) و همچنین کسانی را که به شرایط قراردادهای قبلی که به امضاء رسیده اند و عمل نمی کنند، به دادگاه شکایت کنیم و به طور فعال با چین، ترکیه و روسیه، و شاید هم با هند، همکاری کنیم. بله، در حال حاضر ما برای پاسخ دادن به ترامپ فرصت های مناسبی نداریم. همه چیز وابسته به مقامات است و من منتظر پاسخی هستم که آنها در مقابل تصمیم ترامپ خواهند داد، تا سپس آن را تجزیه و تحلیل کنم تا ببینیم آیا این اقدامات موثر خواهد بود. این نشان خواهد داد که مقامات ما چگونه در مقابل تهدیدات خارجی عمل می کنند و چگونه می خواهند آنها را خنثی سازند. 
 

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]