وزیران خارجه آمریکا و قطر در مورد ایران گفت‌وگو کردند

11:20:14 1398-02-05

دیدار دو طرف در ساختمان هری ترومن وزارت خارجه آمریکا انجام شده‌است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در دیدار با همتای قطری خود در مورد ایران و آن‌چه واشینگتن «تاثیرات بدنهاد» اقدامات تهران در منطقه توصیف کرده، گفت‌وگو کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای افزوده است مایک پومپئو و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، در مورد دیگر مسائل منطقه، افغانستان، مسائل لیبی و سودان، نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

به گفته مورگان اورتاگوس «وزیر خارجه [پومپئو] از هم‌تای قطری خود به‌خاطر تلاش‌های ممتد او برای استحکام بخشیدن به روابط آمریکا و قطر» تشکر کرده‌است.

دیدار دو طرف در ساختمان هری ترومن وزارت خارجه آمریکا انجام شده‌است.

دیدار آقای پومپئو و همتای قطری‌اش در حالی انجام می‌گیرد که آمریکا در راستای «فشارهای حداکثری» بر تهران، به معافیت‌های نفتی ایران پایان داده و در عین حال در اقدامی بی‌سابقه سپاه پاسداران را نیز به فهرست «سازمان‌های تروریستی» خود افزوده است.

دوحه روابط پرتنشی با دیگر متحدان عمده آمریکا در منطقه، عربستان سعودی، بحرین و امارات دارد. این کشورها که در خرداد ۱۳۹۶ رابطه خود را به قطر قطع کردند، از دوحه خواسته‌اند «دست از حمایت از تروریسم» بردارد در امور آن‌ها دخالت نکند و از روابط با ایران و ترکیه بکاهد. اتهام‌هایی که قطر رد کرده و این کشورها را متهم به «تلاش برای دخالت در امور داخلی» خود کرده‌است.

قطر مقر پایگاه هوایی مورد استفاده ارتش آمریکا، العدید و پایگاه السیلیه‌است. عربستان از مهم‌ترین شرکای منطقه‌ای آمریکا و بحرین، مرکز ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده است.

REALIRAN.net