فائزه هاشمی: چون فرزند هاشمی بودم بازجویی نشدم/ با حجاب اجباری مخالفم

17:25:29 1398-02-05

به گفته فائزه هاشمی "تعداد چادری های کشور روز به روز در حال کاهش است. قانون اجباری بودن حجاب درست بر خلاف دین اسلام عمل کرده است".

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، فائزه هاشمی در مصاحبه با خبرگزاری برنا گفت: "تعداد زیادی از مراجع و رهبران دینی نیز با اجباری بودن حجاب مخالف اند. آثار حجاب اجباری تا به الان گسترش دین در جامعه نبوده است. هر چه قدر بر اجبار حجاب تاکید شده است، دین ستیزی و فرار از حجاب بیشتر شده است".

او اضافه کرد که "بسیاری از افراد مثل من که با حجاب اجباری مخالف اند به این معنا نیست که در صورت اختیاری شدن حجاب، حجاب خود را خواهند برداشت."

به گفته فائزه هاشمی "تعداد چادری های کشور روز به روز در حال کاهش است. قانون اجباری بودن حجاب درست بر خلاف دین اسلام عمل کرده است".

به عقیده خانم هاشمی "اگر حجاب مهم است باید مردان هم برای داشتن نگاهی پاک آموزش ببینند. لزومی ندارد زنان را در پوششی برای دیده نشدن قرار دهیم".

وی در این مصاحبه در رابطه با سپری کردن 6 ماه در زندان گفت: من بازجویی به معنای دقیق کلمه نداشته ام. شش ماه زندانی که من داشتم بدون بازجویی بود. دادگاه به من حکم داد و من به زندان رفتم. اما چند باری در سال 88 چند ساعتی در قرارگاه ثارالله بودیم که مثل اقامتگاه بود و چند نفری با من صحبت کردند که شبیه به بازجویی بود. با این حال اما بنظر به دلیل اینکه من فرزند یکی از چهره های سیاسی بودم رفتار متفاوتی با من داشتند.  بار دیگر در سال 78 به دلیل انتشار پیام کوتاهی از فرح دیبا و کاریکاتوری درباره نابرابری دیه زن و مرد روزنامه زن تعطیل شد و در دادگاه انقلاب رفت و آمد داشتم که جلسات بیشتر بازپرسی بود تا بازجویی. از آنجایی که بازپرس رفتار مناسبی در جلسات بازپرسی با من نداشت می توان گفت این جلسات حالت بازجویی هم داشتند. اما من جواب نمی دادم و فقط می گفتم که این دادگاه صلاحیت رسیدگی ندارد و باید پرونده روزنامه به دادگاه مطبوعات ارجاع شود تا اینکه یک بار از من پرسیده شد رابطه شما با شاخه نظامی فرح دیبا چیست؟ که من پاسخ دادم ملانصرالدین شایعه کرد در فلان جا نذری می دهند، وقتی متوجه شد که مردم صف کشیده اند برای نذری و بعد خودش هم وارد صف شد با اینکه می دانست دروغ است. من پاسخ دادم شما حرف عجیبی که می زنید را خودتان باور کرده اید! بعد از این پاسخ بازپرس بسیار از دست من عصبانی شد. و وکیل من پادرمیانی کرد و ما را آشتی داد. با این حال فکر می کنم دختر آیت الله هاشمی بودن باعث می شد که در رفتار با من ملاحظه شود. 

برنا در مقدمه این گفت‌وگو نوشته است که این خبرگزاری با اجازه فائزه هاشمی، بخشی از مصاحبه را که در آن "خط قرمزها" زیر پا گذاشته، حذف کرده است.

REALIRAN.net