آیا ما مقاوم خواهیم بود یا نه؟ ایران چطور و چگونه می تواند با فشار ایالات متحده مقابله کند

14:19:54 1398-02-12

قصد ترامپ برای کاهش صادرات نفت ایران به صفر و ممنوع کردن سایر کشورها برای خرید آن، تهدید به تحریم ها، کشور ما را در یک وضعیت دشوار قرار داده است.

قصد ترامپ برای کاهش صادرات نفت ایران به صفر و ممنوع کردن سایر کشورها برای خرید آن، تهدید به تحریم ها، کشور ما را در یک وضعیت دشوار قرار داده است. با این حال، طوری که من به یاد دارم و من سن کمی ندارم، ما هرگز وضعیت ساده ای و دوران خوشی نداشتیم. اما تعداد روزای سخت ما زیاد بوده و امروزه ما در یکی از این مراحل هستیم. آیا ما این مرحله را با کمترین زیان ردن خواهیم کرد و آیا ایران خواهد توانست با فشارهای ایالات متحده مقاومت کند و آیا روسیه و چین در این کار به ایران کمک خواهند کرد؟ ما سعی خواهیم کرد با پنج پاسخ گسترده به این سوال پاسخ دهیم، زیرا آینده ایران تا حد زیادی به آن بستگی دارد.
 
اولین پاسخ - اولین و نه آخرین
 
بیایید با این واقعیت شروع کنیم که این تحریم ها اولین و نه آخرین نیستند. مطمئنا این واقعیت به خودی خود راضیت بخش نیست، اما در عین حال به ما امکان می دهد که امیدمان را از دست ندهیم که جامعه ما با موفقیت بر تمامی این مشکلات غلبه خواهد کرد. در دهه های گذشته، از زمان انقلاب اسلامی، تحریم ها بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ایران بوده اند . البته تحریم ها بد است، این به معنای تورم، افزایش قیمت ها، رکود اقتصادی، مشکلات خرید ارز و کاهش اعتبارکشور بین جامعه بین المللی، است. اما در عین حال، این یک امتحان است که به ما اجازه می دهد بفهمیم که ما به عنوان یک جامعه چقدر قوی هستیم و دوستان ما چه کسانی هستند. 
 
نگاهی به همان اروپا کنیم، اتحادیه اروپا – زیرا مدتی است که آنها به ما وعده ایجاد یک مکانیسم برای پرداخت قابل اعتماد برای صادرات نفت ایران را داده اند. پس کجا است اسن مکانیسم؟ هنوز این مکانیسم ساخته نشده و احتمالا ساخته هم نخواهد شد.  کشورهای اروپایی بیش از حد از خشم ترامپ ترس دارند و به این دلیل آماده اجرای تمام دستورات وی هستند. اما چند سال پیش اروپایی ها درباره ی یک معامله اتمی صحبت می کردند! اما معلوم شد که آنها با انجام این کار تنها به اهداف خود رسیده اند و درباره منافع ایران فراموش کرده اند.
 
دومین پاسخ – شاید به یک بمب نیاز داریم؟
 
متاسفانه، سختی ایالات متحده و فشار فزاینده ای که دونالد ترامپ بر ایران دارد، موضع محافظه کاران که به شدت مخالف هر گونه توافق با اروپا و ایالات متحده هستند را در قدرت و جامعه تقویت می کند. نمی توان حرف آنها را قبول نکرد، زیرا ما می بینیم که آمریکا به بهانه مبارزه برای دموکراسی، در واقع با مردم ایران مبارزه می کنند. بدتراین است که مقامات و جامعه بر این اعتقاد دارند که ما نیاز به یک بمب اتمی داریم و نباید ساخت آن را متوقف می کردیم. دلایل آن واضح است- اسرائیل بمب اتمی دارد، ما نداریم و در صورت جنگ این به نفع ما نخواهد بود. دلیل دیگر این است که مردم می بینند که ترامپ چگونه با خوشی با کیم جونگ-یون رهبر کره شمالی دیدار می کند و با آن به توافق می رسد. در میان دوستان من در تهران، به طور فزایند من می شنوم که می گویند ایران هم اگر بمب اتمی داشت، با ما هم به ملایمت برخورد می کردند و به دنبال همکاری با ما بودند. اما افسوس، ایران بمب اتمی ندارد و با ما مثل رهبر کره شمالی با ملایمت برخورد نمی کنند. 
 
سومین پاسخ - عدم تصمیم گیری  میان مقامات 
 
بنظر من، پس از شکست روحانی در رابطه با اجرای کامل توافقنامه اتمی توسط تمام کشورهای امضاء کننده آن،  وی در سردرگمی خاصی قرار دارد. این امر در مورد همه مقامات دولتی دیگر نیز صدق میکند. علی خامنه ای پیر شده است و کسی تهدیدهای وی را جدی نمی گیرد. در سپاه پاسداران به طور مداوم تغییرات پرسنلی صورت می گیرد و اما سپاه تقویت نمی شود. محمد ظریف وزیر امور خارجه می گوید که ایران به دنبال مقابله با آن نیست و به رغم اقدامات ایالات متحده، همچنان به فروش نفت خود ادامه خواهد داد. ظریف گفت:«ما همچنان به فروش نفت ادامه خواهیم داد و همچنان زنده خواهیم ماند و مردم ما به ایالات متحده نشان خواهند داد که کسی نمی تواند بر ما از طریق تحدید ها فشار آورد». اما وی نگفت که ما چگونه نفت را بفروش خواهیم رساند، زیرا ایالات متحده خرید نفت ایران را ممنوع کرده است، همچنین چرا وی گفت که ما باید زنده بمانیم. مثلا من نمی خواهم تنها زنده باشم، بلکه می خوام همه ما زندگی کنیم. 
 
حسن روحانی نیز بیان کرد که به ایالات متحده اجازه نخواهد داد که تجارت نفت ایران را از بین ببرد. روحانی گفت: «ایالات متحده در ابتدا تلاش می کند ذخایر ارزی ایران را خالی کند. یکی از منابع اصلی درآمد ارز خارجی ایران مربوط به فروش محصولات خاصی از استخراج و تولید میعانات نفت و گاز است. تحریم های آمریکا به طور مستقیم بر طبقه متوسط و پایین جامعه تأثیر می گذارند». این حرف آخر وی، واقعا درست است! بنظر من اگر تحریم ها در درجه اول به بر دولت و مقامات تاثیر داشت،  شاید روحانی و مقامات دیگر برای جلوگیری از تحریم ها اقدامات بیشتری را انجام میدادند؟ 
 
 چهارمین پاسخ – چه کسانی دوست و چه کسانی دشمن هستند
 
وضعیت فعلی هم خوب نشان می دهد که دشمنان و دوستان ما چه کسانی هستند. من داده های اقتصادی کشورمان را تجزیه و تحلیل کرده ام و یک نتیجه جالبی به دست آورده ام.  از 21 مارس سال 2018 میلادی، ایران 441 میلیون دلار به آذربایجان صادرات انجام داده است و در مقایسه با سال 2017 میلادی، صادرات به آذربایجان 26 درصد افزایش یافته است! آذربایجان در فهرست کشورهایی که بیشترین میزان صادرات محصولات ایران به آن انجام داده می شود، 12-مین جایگاه را دارد. علاوه بر این، در سال گذشته، ایران به میزان 9.218 میلیارد دلار محصولات خود را به چین صادر کرده است. محصولات به ارزش 8،961 بیلیون دلار به عراق، 9.555 میلیارد دلار به امارات متحده عربی، 2.927 میلیارد دلار به افغانستان و 2.568 میلیارد دلار به جمهوری کره صادر شده است. سهم تنها پنج کشور در کل صادرات ایران 67 درصد بود. پس از این کشورها، ترکیه، پاکستان، هند، عمان، اندونزی، تایلند، آذربایجان، روسیه و غیره قرار گرفته اند. یعنی شرکای جدید و دوستان اینها هستند که آلمان، ایتالیا، ژاپن و غیره را پست سر گذشته اند. قراردادهای اقتصادی با این کشورها قادر به حمایت از ایران هستند.
 
پنجمین پاسخ - پشتیبانی سیاسی زیادی وجود ندارد
 
این روزها، بیش از همه، ما نیاز به حمایت سیاسی داریم. ما آن را به ویژه بطور واضح از سوی چین و روسیه می بینیم. اما اخیرا، شرکای دیگر ما، به ویژه ترکیه، آذربایجان و قطر به آن اضافه شده اند. به ویژه، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه  به شدت از تصمیم ایالات متحده در مورد نفت ایران انتقاد کرد. ویز خارجه ترکیه گفت: «آمریکا با نشان دادن اینکه نفت را از کدام کشور به جای ایران باید خریداری کرد، از حد مجاز عبور می کند. از همان ابتدا، آنکارا چنین تحریمی را مخالفت کرد. ما اظهار داشتیم که این تحریم ها  اشتباه است و ما آن را اجرا نخواهیم کرد. ما مخالف چنین نوع فشار هستیم».  کلمات وی ارزش زیادی دارند، با توجه به اینکه ترکیه با اقتصاد قوی و ارتش قدرتمند، قویترین کشور در منطقه است. قطر نیز در کنار ما قرار دارد - محمد ابن عبدالرحمان الطانی وزیر خارجۀ قطر اظهار داشت، قطر با تصمیم ایالات متحده برای افزایش تحریم های نفتی علیه ایران موافقت نکرده است. وی افزود، «تحریم ها نباید افزایش یابد، زیرا آنها تاثیر منفی بر کشورهایی دارند که از نفت ایران استفاده می کنند. در قطر، ما معتقدیم که تحریم های یک جانبه تاثیر مثبتی بر بحران که باید از طریق گفتگو حل شود، نخواهد داشت». 

همه این نشان می دهد که نه تنها دشمنان ما مانند دونالد تامپ، اسرائیل و شاهزادگان سعودی وجود دارد. هنوز خط کشیدن روی ایران و مردم آن، زود است- تحریم ها، تحریم ها هستند، اما ما می توانیم و باید بر آن غلبه کنیم. چطور – این را دیگر مقامات باید به طور جدی در مورد این موضوع فکر کنند، از جمله بطور وسیع در مورد آن در جامعه گفتگو کنند، این مسئله اهمیت ملی دارد. ما حرفی برای گفتن داریم، اگر مقامات به گوش دهند. 
 

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]