ایالات متحده قدرت خود را نمایش می دهد: ایران چه پاسخی خواهد داد؟

17:05:49 1398-02-25

ابرهای سیاه همچنان بر سار کشورمان جمع می شوند. به ویژه، ایالات متحده یک گروه حملات حامل را به رهبری ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» و یک گروه عملیاتی از بمب افکن ها را به سواحل ایران فرستاده است.

ابرهای سیاه همچنان بر سار کشورمان جمع می شوند. به ویژه، ایالات متحده یک گروه حملات حامل را به رهبری ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» و یک گروه عملیاتی از بمب افکن ها را به سواحل ایران فرستاده است. جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، گفت: «این یک نشانه واضح برای رژیم ایران است که هرگونه حمله به منافع آمریکا با نیروی بی رحمانه مواجه خواهد شد». 
علاوه بر این، ایالات متحده تصمیم گرفت تا به منطقه مسئولیت عملیاتی فرماندهی مرکزی آمریکا که عمدتا شامل خاور میانه و آسیای مرکزی میباشد، باتری موشکی ضد هوایی پاتریوت و یک کشتی حمل و نقل نظامی آمریکا را ، ارسال کند. وی تاکید کرد: «این واحدها به گروه اعتصاب نیروی دریایی به رهبری ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» و گروه بمب افکن تاکتیکی در خاورمیانه به عنوان نشانه پاسخ به  افزایش آمادگی ایران علیه نیروهای ایالات متحده و منافع ما، است.  ایالات متحده به دنبال نزاع با ایران نیست، بلکه آماده دفاع از نیروها و منافع خود در منطقه است. علاوه بر این، پنتاگون آماده ارسال 120 هزار سرباز به خاورمیانه در صورت حمله به نیروهای آمریکایی از سوی ایران، است. به ویژه، پاتریک شاناهن وزیر دفاع آمریکا، برنامه نظامی ارتشی را در این زمینه ارائه کرد.


تمامی اینها نمایش قدرت است، اما بسیار جدی! همچنین پیش از این از سوی ما اعلام شد که احتمال عدم اجرای تعهدات خاصي در چهار چوب توافقنامه برنامه هسته اي، وجود دارد. حسن روحاني رئیس جمهور ایران اعلام كرد كه وی به اروپا 60 روز فرصت براي مذاكره مي دهد. بنابراين، انگلستان، فرانسه، آلمان، چين و روسيه در وضعيت دشوار قرار دارند، زيرا آنها بايد در مورد يک طرح جديد، استراتژي جديدي براي رفتار با کشور ما فکر کنند. ما باید از این معامله تا انتها پیروی کنیم. در حال حاضر، دست اکثر شرکای ما باز است- زیرا ما تحت تاثیر حیله ترامپ خودمان از اجرای توافقنامه هسته ای خودداری کرده ایم!


به نظر می رسد مقصر رهبری نظامی ما که هرگز نه هوش و نه پیش بینی سیاسی و یا توانایی فکر کردن داشته اند، هستند. به ویژه امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوایی و فضایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت که ناو هواپیمابر آمریکایی که به خلیج فارس فرستاده شد، یک هدف است و اگر نیروهای آمریکایی سعی در استفاده آن علیه ایران باشند، به آن حمله خواهیم کرد.  وی تاکید کرد: «در گذشته، یک ناو هواپیمابر با 40-50 هواپیما و شش هزار نیروی نظامی در ایران تهدیدی برای ایران بود، اما اکنون یک هدف است. تهدیدها به فرصت تبدیل شده اند». حسین هاناد دریاسالار و فرمانده نیروی دریایی ما، اظهار نظر در مورد تصمیم واشنگتن برای انتقال هواپیمای ارلینگتون به خاورمیانه، گفت که ایالات متحده باید منطقه را ترک کند. وی گفت: «حضور ایالات متحده در منطقه به پایان رسیده است و باید آن را ترک کند. ایالات متحده به دنبال افزایش احتمال جنگ است».


این یک تشدید است و اگر چنین باشد، لازم است به آرامی و عینی، بدون توهین آمیز وطن پرستی، در نظر بگیریم - آیا ما برای آن آماده هستیم؟ مساله نظامی این موضوع به همان اندازه سیاسی و ژئوپولیتیک مهم است. خودتان قضاوت کنید - ناوگان آمریکایی بیش از ناوگان ایران است و هر گونه تلاش برای از بین بردن حامل هواپیمای آمریکایی در خلیج فارس هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. زیرا حامل هواپیما به تنهایی در خلیج فارس نیست- اسکورت کشتی های موشک کروز، آماده برای نابود کردن همه چیز در ساحل، در کنار آن موجود است. علاوه بر این، ما نباید فراموش کنیم که در هر ناو هواپیمابر، چندین هواپیمای کشف رادار با برد بلند وجود دارد که می تواند خطر را تشخیص دهد. آمریکایی ها به فکر تامین امنیت ناوهای خود بوده اند و آنها آشکار است که فکر از دست دادن هواپیماهای با ارزش میلیاردها دلار ( به همراه 6000 خدمه) نیستند. 


ایالات متحده نیز به شدت به ارتش ما پاسخ می دهد. براون هوک نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران به خبرنگاران گفت: «ایالات متحده آماده است تا با هرگونه حمله احتمالی ایران به نیروهای آمریکایی و متحدان آنها، پاسخ دهد». وی افزود: «به هر گونه حمله علیه منافع ایالات متحده و یا متحدان ما، پاسخ خواهیم داد. ایالات متحده به دنبال جنگ با ایران نیست، اما ما آماده دفاع از نیروهای ایالات متحده و منافع ما در منطقه هستیم. ما بارها گفته ایم که ما در حال تغییر در رفتار رژیم تهران هستیم».


اگر اولین کلمات خشن هستند، اما کلمات آخر بی دلیل نبوده اند. آمریکایی ها به امکان مذاکرات اشاره می کنند. اما چگونه امکان پذیر خواهند بود؟ می ترسم که مقامات ما و ترامپ یک راه حل صلح آمیز برای حل این مسئله را بسیار دشوار ساخته اند. پارادوکس این است که راه نظامی برای ایران یک گزینه نیست. کشور ما از لحاظ روزهای سختی را سپری می کند، قیمت همه چیز در حال افزایش است، مردم ناراضی هستند. در خاورمیانه، ما هیچ متحدینی نداریم که بتواند با ما شانه به شانه مبارزه کند - سوریه خودش نیاز به کمک دارد، قطر و یمن کوچک هستند و ترکیه متحد نظامی نیست، بلکه یک متحد سیاسی است. اما کمبود دشمن نداریم - اسرائیل، عربستان سعودی، سلطنت طلبان خلیج فارس ... اگر آنها با ایالات متحده متحد شوند، این یک جنبش متحد علیه ایران خواهد بود.


به نظر من مقامات باید به شدت بر حل سیاسی این مسئله تمرکز کنند. به ویژه از آنجاییکه وعده های خارجی برای این و آنهایی که واقعی هستند وجود دارد. به ویژه، روسیه از کشور ما خواسته است از انجام اقدامات بعدی برای محدود کردن اجرای تعهدات تحت توافقنامه هسته ای متوقف کند و از تمام کشورهای عضو این توافقنامه خواستار اجرای وظایف خود شده است. علاوه بر این، رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اجلاس غیر رسمی در سیبیو رومانی خواستار گفتگو درباره وضعیت توافقنامه برنامه هسته ای ایران شده اند. همانطور که چارلز میشل نخست وزیر بلژیک اعلام کرد، «ما خواستار گفتگو هستیم، ما می خواهیم از تشدید شدن جلوگیری کنیم. سه کشور اروپایی (بریتانیا، آلمان، فرانسه) از سوی تمام کشورهای اتحادیه اروپا مورد اعتماد قرار گرفته اند. ما معتقدیم که گفت و گو راهی برای جلوگیری از تنش بیشتر است.  امانوئل مکرن رئیس جمهور فرانسه در این رابطه گفت که به این ترتیب اروپا باید همچنان همه کارهای خود را ادامه دهد تا ایران از «توافقنامه هسته ای» عقب نشینی نکند. ماكرون حتی پیشنهاد كرد كه تمامی شركت كنندگان در این توافقنامه را در میز مذاكره متحد كند. ماکرون گفت: «البته ما درباره این بحث کرده ایم. ما موقعیت هایمان را مخصوصا با آلمان و انگلیس و مادام فدریکا موگرینی رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا هماهنگ کرده ایم... موقعیت ما روشن است: ما از توافق سال 2015 حمایت می کنیم. ثانیا، ما معتقدیم که این توافق کافی نیست، باید با بحث درباره برنامه هسته ای پس از سال 2025، فعالیت های موشکی ایران و حضور ایران در منطقه، تکمیل شود. اما در هیچ مورد انحلال قرارداد 2015 ما را از حرکت در این مسیر جلوگیری نمی کند. من فکر می کنم که ما باید همچنان به انجام وظایف خود ادامه دهیم تا دولت ایران تصمیم به خروج از توافقنامه را نگیرد». 


به نظر وی، اشتباه است که بگوییم اروپا در رابطه با توافقنامه ایران بی نهایت یا بی ثبات است.
مکرون افزود: «تمایل ما این است که بتوانیم همه شرکت کنندگان را در میز مذاکره گرد آوریم و به همین ترتیب بتوانیم مذاکراتی انجام دهیم و در رابطه با این موضوع به یک نتیجه مشترک برسیم». 


فدریکا موگرینی رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا به وضوح اظهار داشت که مایک پمپو وزیر امور خارجه ایالات متحده از اتحادیه اروپا شنیده است که رفتار مسئولانه در شرایط کنونی این است که از افزایش هرج و مرج علیه ایران از جمله از جنگ با آن، جلوگیری شود.  وی تاکید کرد: «ما همانطور که می دانید، همیشه طرفدار گفت و گو و اقدام دیپلماتیک هستیم، زیرا گفتگو بهترین راه حل است.  پومپه به وضوح امروز از من و وزیران دیگر شنید که ما در یک دوران حساس به سر می بریم، زمانی که رویکرد مناسب و مسئولانه باید جلوگیری از هر گونه تنش و خشونت از جمله جنگ، باشد». 


اروپایی ها از ترامپ با هوشتر و آسیب پذیرتر هستند. اما مایک پومپه وزیر امور خارجه ایالات متحده تاکید کرد که مقامات آمریکا همچنان به فشار بر کشور ما ادامه می دهند. وی گفت: «واشنگتن همچنان به فشار بر دولت ایران ادامه می دهد تا ایران اقدامات لازم را برای کاهش بیثباتی انجام دهد». و این می ترسم، نتایج خوبی نخواهد داشت. ما دو ماه که مقامات ما به بقیه شرکای توافقنامه هسته ای برای ایجاد یک مکانیسم واحد جهت جلوگیری از فشارهای ایالات متحده داده اند، داریم.  پیش بینی اتفاقات پس از آن سخت است. اما من می خواهم مثبت فکر کنم و امیدوارم از طریق مذاکرات مشکلات حل خواهند شد. من نمی خواهم فکر کنم که در صورت جنگ با ایالات متحده، اروپا ممکن است با میلیون ها پناهنده ایرانی پر شود، همانطور که در جنگ داخلی در سوریه رخ داد ...

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]