حوثی‌های یمن برای دومین روز متوالی به فرودگاه نجران عربستان حمله کردند

15:03:06 1398-03-01

خبرگزاری تسنیم در ایران، به نقل از "یک منبع نظامی یمنی" گفته است که "عملیات هجومی یگان پهپادی" محل نگهداری هواپیماهای نظامی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در فرودگاه نجران را هدف قرار داده است. نجران در جنوب عربستان واقع است. تسنیم نام و سمت این منبع نظامی را گزارش نکرده است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرگزاری بی بی سی، حوثی‌های یمن از حمله دیگری به فرودگاه نجران در عربستان سعودی خبر داده و دولت عربستان خواستار موضعگیری قاطع جامعه جهانی در مورد ایران و گروه‌های وابسته به آن شده است.

روز چهارشنبه، ۱ خرداد (۲۲ مه)، تلویزیون المسیره، متعلق به حوثی‌ها به نقل از "ارتش و کمیته‌های مردمی یمن" گزارش کرد که "در واکنش به ادامه حملات ائتلاف متجاوز سعودی در ماه مبارک رمضان به مناطق مختلف کشورمان ، فرودگاه نجران در جنوب عربستان با پهپاد قاصف K۲ هدف حمله قرار گرفته است." براساس این گزارش، حمله به فرودگان نجران در ساعات بامداد روز چهارشنبه صورت گرفته است.

خبرگزاری تسنیم در ایران، به نقل از "یک منبع نظامی یمنی" گفته است که "عملیات هجومی یگان پهپادی" محل نگهداری هواپیماهای نظامی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در فرودگاه نجران را هدف قرار داده است. نجران در جنوب عربستان واقع است. تسنیم نام و سمت این منبع نظامی را گزارش نکرده است.

این دومین حمله پهپادی حوثی‌ها به فرودگاه نجران طی دو روز اخیر است. روز گذشته شبه‌نظامیان حوثی گفتند که به یک انبار تسلیحات و مهمات در فرودگاه نجران حمله کرده‌اند و منابع نظامی سعودی نیز برخورد یک پهپاد حامل مواد منفجره به "تاسیسات غیرنظامی" در استان نجران را تایید کردند. خبرگزاری تسنیم گفته است که حمله روز گذشته "نیروی هوایی ارتش یمن" به فرودگاه نجران آتش سوزی گسترده‌ای ایجاد کرد.

این خبرگزاری افزوده است که حملات پهپادی به تلافی حملات هوایی هفته گذشته عربستان به نقاطی در صنعا صورت گرفته که در آن تعدادی غیرنظامی از جمله چند زن و کودک کشته و زخمی شدند.

حمله هوایی عربستان به صنعا هفته گذشته و پس از آن صورت گرفت که یک پهپاد حامل مواد منفجره به خط لوله شرق به غرب عربستان برخورد کرد و باعث شد انتقال نفت از این خط لوله برای چند ساعت متوقف شود. حوثی‌های یمن مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند. حمله به خط لوله نفتی سعودی یک روز پس از انفجارهایی در چند نفتکش متعلق به عربستان، امارات عربی متحده و نروژ در سواحل امارات روی داد.

کسی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است اما یک شرکت نروژی بیمه‌گر نفتکش‌ها و برخی مقامات آمریکایی احتمال دست داشتن جمهوری اسلامی ایران یا گروه‌های وابسته به آن را مطرح کرده‌اند اما هنوز نتیجه قطعی تحقیقات در این زمینه منتشر نشده است.

در پائیز سال ۲۰۱۴، شبه نظامیان حوثی با درخواست سهیم شدن در قدرت، صنعا، پایتخت یمن را تصرف کردند و در ماه های بعد، با سلب اختیارات عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری، قدرت را در دست گرفتند. رئیس جمهوری یمن که در جریان بهار عربی، با برنامه‌ای برای ایجاد زیرساخت‌های دموکراتیک و برگزاری انتخابات آزاد به این سمت انتخاب شده بود، از صنعا گریخت.

در بهار سال بعد، عربستان سعودی ائتلافی از چند کشور مسلمان و عرب را برای حمایت از دولت یمن ایجاد کرد. عملیات نظامی این ائتلاف کمابیش به طور کامل برعهده عربستان و امارات بوده است.

حوثی‌های یمن، که پیرو مذهب زیدیه، از مذاهب شیعه هستند از حمایت جمهوری اسلامی برخوردارند و برخی ناظران جنگ یمن را جنبه‌ای از رقابت بین حکومت روحانیون شیعه در ایران و خاندان سلطنتی وهابی در عربستان دانسته و به آن جنگ نیابتی نام داده‌اند.

در گذشته، حوثی‌ها در مواردی به پرتاب موشک به مناطقی در عربستان مبادرت کرده‌اند که اکثرا توسط دفاع ضد موشکی منهدم شده است. در هفته‌های اخیر، حوثی‌ها از پهپادهای حامل مواد منفجره علیه عربستان استفاده کرده‌اند. حوثی‌ها پیش از این برای حمله به مواضع نیروهای دولتی یمن پهپاد به کار برده‌اند.

سازمان ملل، که همچنان دولت عبد ربه منصور هادی را دولت قانونی یمن می‌شناسد، ارسال اسلحه برای حوثی‌ها را ممنوع کرده است. عربستان سعودی و برخی منابع غربی جمهوری اسلامی ایران را به ارسال تسلیحات برای حوثی‌ها متهم می‌کنند اما مقامات جمهوری اسلامی تاکید دارند که از حوثی‌ها حمایت سیاسی می‌کنند و حوثی‌ها خود به فناوری تولید و استفاده از موشک و پهپاد دست یافته‌اند. هنوز عربستان سعودی نسبت به گزارش حمله به فروگاه نجران واکنشی نشان نداده است.

REALIRAN.net