«تهدید جنگ»: سازش ممکن است یا نه؟

16:55:49 1398-03-02

صحبت ها در مورد جنگ که اخیرا می شود، باید بگویم که این موضوع برای من نگران کننده است.

صحبت ها در مورد جنگ که اخیرا می شود، باید بگویم که این موضوع برای من نگران کننده است. علاوه بر این، در حالی که این وضعیت از خارج کشور تشدید داده می شود. تهدید جنگ به سرعت از سوی ایالات متحده و سعودی ها (در حالی که اسرائیل در انتظار است) توسعه است و قبول کنید که این بهترین چشم انداز برای توسعه وضعیت نیست. این، بدون اغراق، موضوع اهمیت ملی است. جنگ در خاورمیانه با اهداف محدود یا در مقیاس بزرگ فرقی نمی کند، زیرا این جنگ می تواند به سرعت و به راحتی منجر به یک فاجعه شود. پیش از این نوشته بودم که ترامپ چه اقدامات غیرقابل قبولی برای تحکیم وضعیت، با برگزاری یک نمایش با حامل های هواپیما، تحریم های بی سابقه ای علیه ایران و کشورهای حامی کشور انجام داده و غیره... این واقعیت که رئیس جمهور ترامپ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به لیست خود به عنوان «سازمان های تروریستی خارجی»  اضافه کرده و آن را «مشارک فعال» سیاست های رژیم ایران - «حمایتگر تروریسم» نامید- به طور کلی این یک گام بی سابقه ای بود، زیرا ایالات متحده هرگز ساختار دولتی یک کشور خارجی را «سازمان تروریستی» نه نامیده بود... 
علاوه بر این، ترامپ به ایران را تهدید کرده که اگر علیه آمریکا گام های منفی جدی برداشته شود، تاوان آن را سخت پس خواهد داد. ترامپ گفت: «اگر چیزی اتفاق بیفتد، این یک اشتباه بزرگ از سوی ایران خواهد بود. آنها اگر گام های غیر مترقبه ای بردارند، این به نفع آنها نخواهد بود. آنها می دانند منظور من چیست». کشور ما نیز کم نیاورد و آمریکا را تهدید کرد که به اهداف آن در خاورمیانه و حمله می کند و تنگه هرمز که یک شرط استراتژیک در منطقه خلیج فارس است را می بندد.  حسین سالامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: «ایران آماده است تا هرگونه حملات آمریکا پاسخ دهد و این یک ضربه بر سر آنها خواهد بود». 


باید گفت که این وضعیت من را به یاد دو بوکسور در حلقه که یکدیگر را تهدید می کنند و انتظار دارند ضربه اول را چه کسی خواهد زد هستند، می اندازد.  همچنین هر دو طرف ترس دارند که از ضربه اول زمین گیر نشوند تا کل دنیا به آنها بخندد... ما پیش از این نیز شاهد چنین وضعیتی در دوران درگیری ترامپ با کره شمالی، شده بودیم. زمانی که یکی افتخار می کرد که دارای «دکمه بزرگتر» و موشک بیشتری دارد و اخریا یک کشتی جنگی ایالات متحده به کره جنوبی «برای محافظت در برابر تهدیدات کره شمالی» ارسال کرده است فشار آوردن اخلاق ترامپ است. ترساندن، ایجاد فشار، تحریک، ایجاد سر و صدا، تهدید و غیره، از اقدامات رئیس جمهور آمریکا است. سوال این است - آیا وی آماده رفتن فراتر از تهدید ها است؟ این مسئله در حال حاضر نگران کننده دولت و جامعه ما است. زیرا ما از سال 1979 همچنان با تحدید های آمریکا مواجه شده ایم، اما آیا این وضعیت فراتر از تهدید ها پیش خواهد رفت؟ 


به طور کلی، وضعیت علیه ترامپ است. دولت ما هنوز هم به اصول «توافقنامه هسته ای» پایبند است. سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی هسته ای از ما حمایت می کند و به این دلیل تهدید های ترامپ معنی خاصی ندارد. اما، با این حال، ما شاهد تهدید ها هستیم. اگر چه نمونه هایی از عراق و افغانستان به وضوح نشان می دهد که راه حل نظامی بدون درد و سریع برای مشکلات در خاورمیانه وجود ندارد. ایالات متحده اگر با ایران جنگ کند، می تواند تلفات قابل توجهی داشته باشد. نمونه آن - عراق، سوریه و افغانستان است که هنوز هم ثبات در آنچا برپا نشده و امواج پناهندگان کاهش نمیابد. همچنین من دوست ندارم که فشار بر ایران ادامه پیدا کند و تبدیل به یک عملیات نظامی تمام عیار علیه ما شود. 


استدلال در برابر آن چیست؟ اول و مهمتر از همه- ایالات متحده به تنهایی عمل می کند و یک ائتلاف ایجاد نمی کند. زیرا  کشورهای اروپایی اقدامات واشنگتن را تصویب می نمی کنند و قبلا اعلام کرده اند که نمی خواهند توافق با ایران در مورد برنامه هسته ای خود را ترک کنند. اتحادیه اروپا موضع مشابهی دارد. به عبارت دیگر، تفاوتهای اساسی در رویکردها وجود دارد. البته، عربستان سعودی با ترامپ است، اما آیا این کافی است؟ همچنین اسرائیل منتظر است تا ببیند وضعیت چگونه پیش می رود... به هر حال، به یاد بیاورید، ترامپ اخیرا اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته است که این نیز موجب به خشم شدید در دنیای اسلامی شد و سپس وی گفت که ارتفاعات گولان سرزمین سوریه که تحت اشغال اسرائیل هستند - متعلق به اسرائیل می باشد. این موجی از نفرت نسبت به اسرائیل را در جهان عرب به وجود آورد و من فکر می کنم به همین دلیل است که تل آویو تصمیم به کم کردن سرعت گرفته است.


نکته دوم این است که ما بفهمیم ترامپ از ما چه می خواهد. وی قطعا می خواهد که ما حضور نظامی خود در سوریه، لبنان، عراق را حذف کنیم و برای ایجاد اتحادهای دوستانه در منطقه سعی نکنیم. علاوه بر این، رییس جمهور آمریکا به دنبال کاهش نفوذ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و به این دلیل آن را سازمان تروریستی نامیده است. 


نکته سوم این است که اگر چه مقامات ما فعلا داغ هستند و در حال صحبت کردن در مورد پیروزی کوتاه مدت هستند، اما باید اعتراف کنیم که نیروهای ایران و ایالات متحده برابر نیستند و آمریکا قوی تر از ما است. اما واقعیت این است که کشور ما هیچ گونه ضربه را بدون پاسخ نخواهد گذاشت. ارتدا نظامی که در خلیج فارس متمرکز است، می تواند با مشکلات جدی روبرو شود. 
همچنین در این وضعیت نه اروپا و نه به ویژه روسیه و چین (که همچنین از جنون ترومپ رنج می برند) کنار نخواهند ماند و از ما حمایت خواهند کرد.  بنظر من نیز این ترامپ را از خواب بیدار خواهد کرد. همچنین برای وی و جهان نمونه هایی از عراق، افغانستان و لیبی وجود دارد. این کشورها پس از انقلاب های عربی و تهاجم ایالات متحده به منابع تروریسم، جرم و جنایت، قاچاق مواد مخدر، بی ثباتی تبدیل شده اند. در صورت حمله به ایران ، عواقب آن را حتی نمی توان پیش بینی کرد. یک چیز آشکار است- منطقه به تروریسم مسلحانه و هرج و مرج تبدیل خواهد شد و این درگیری فراتر از مرزهای خاورمیانه خواهد رسید. 


اگر ترامپ حتی یک قطره عقل دارد، او نباید برای یک برخورد آشکار خود را آماده کند. ما همچنان شاهد تظاهرات نیروی هسته ای و تهدید بی نظیر از سوی وی هستیم و اما نه جنگ با ایران! درگیری می تواند با توافق های معقول حل شود. زیرا ترامپ با کره شمالی کنار آمد و با کیم جونگ دیدار کرد. من باور دارم که مقامات ما راه حل مشترک پیدا خواهند کرد.

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]