برنامه آمریکا برای زدن ضربه مرگبار به برجام

11:39:30 1398-03-21

سفیر جمهوری اسلامی در انگلیس دوشنبه شب هشدار داد که آمریکا درصدد از کار انداختن سازوکار اروپايی است که اخیرا برای تجارت با ایران ایجاد شده است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا،سفیر جمهوری اسلامی در انگلیس دوشنبه شب هشدار داد که آمریکا درصدد از کار انداختن سازوکار اروپايی است که اخیرا برای تجارت با ایران ایجاد شده است.

اینستکس یا سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا یک ابزار ویژه مالی است که چندی پیش توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، برای تسهیل تجارت غیر دلاری با رژیم ایران ایجاد شد.

طرف‌های اروپایی اخیرا ابراز امیدواری کرده بودند که نخستین تراکنش اینستکس ظرف چند هفته آینده انجام شود

اما خبرگزاری بلومبرگ روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که آمریکا در حال بررسی تحریم شرکت «سازوکار ویژه تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا» است.

در پی اعلام این خبر، سفیر جمهوری اسلامی در انگلیس هشدار داد که با تحریم نهاد مالی "اینستکس" توسط آمریکا، این سازوکار اروپايی عملا نابودشده و دیپلماسی اروپا به شکست کامل می‌رسد.

از سوی دیگر کیهان خامنه‌ای، اظهارات هشدارآمیز وزیر خارجه آلمان در تهران را مورد حمله قرار داد و نوشت:‌ آلمان، کشوری که به پادوی آمریکا مشهور است و بدون اجازه واشنگتن حتی نمی‌تواند در خاک خود یک باک بنزین به هواپیمای حامل ظریف بدهد، چه به نقش‌آفرینی برای احقاق حقوق ایران؟!

REALIRAN.net